zvýšená odolnosť mobilov

Sú odolné mobily naozaj odolné ?

Publikovaný Author mobilportal3 komentáre

 

Na mobilné zariadenia sú dnes od používateľov kladené rôzne požiadavky závislé od spôsobu ich použitia. S rozmanitosťou trhu a s rastúcim počtom výrobcov pribúda aj rôznorodosť vyrábaných zariadení a štýl ich spracovania. Okrem štandardných požiadaviek na najznámejšie parametre, ako sú megapixely fotoaparátu, výdrž batérie, veľkosť displeja atď., prichádza od užívateľov čoraz väčší dopyt po zvýšenej odolnosti smartfónov a ich využití na rôzne účely a v rôznych podmienkach. Odolnosť zariadenia však nie je závislá iba od použitých materiálov, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať, ale aj od technológie výroby. Nie vždy platí, že pevnejší materiál je zárukou dlhšej životnosti a vačšej odolnosti zariadenia.

 

Ako je to teda s odolnosťou smartfónov a ich výdržou v rôznych prostrediach a podmienkach ?

Žiadne mobilné zariadenie nie je prispôsobené na hrubé zaobchádzanie, alebo fungovanie v nepriaznivých vonkajších podmienkach, pokiaľ mu výrobca neudáva parameter zvýšenej odolnosti.

CAT S50 - odolný mobil

Stupeň ochrany alebo krytie charakterizuje odolnosť zariadenia voči vniknutiu cudzieho telesa a voči vniknutiu kvapalín. Vyjadruje sa v tzv. IP kóde. Zariadenia určené na používanie v exteriéri by mali mať minimálnu hodnotu kódu IP 44. Najvyššia možná ochrana je IP 68, čo predstavuje prachotesný a vodotesný kryt. To znamená, že ak hľadáme mobilný telefón so zvýšenou odolnosťou, musí sa medzi jeho parametrami objaviť aj stupeň ochrany IP xy, ktorý presne určí výrobca.

 

viac o stupňoch ochrany

 

Nárazuvzdornosť a mechanickú odolnosť smartfónov zabezpečujú hlavne mohutnejšie púzdra, ktoré sú zvyčajne doplnené mäkkými materiálmi schopnými absorbovať energiu pri náraze. Tu samozrejme platí, že čím väčší objem, tým lepšie utlmenie nárazu. Nárazuvzdorné smartfóny sú preto zákonite ťažké a veľké. Najcitlivejšie funkčné časti mobilov (konektory, tlačítka) sú väčšinou dodatočne zabezpečené doplňujúcimi krytmi. Na ochranu displejov sú použité špeciálne tvrdené sklá odolné voči tlaku a škrabancom. Jednou z najznámejších technológií je Gorilla Glass.

 

 

 

Odolné smartphony a rozdiely medzi nimi

Mnoho výrobcov mobilných telefónov má zvyčajne doplnené portfólio svojich produktov aj o jeden alebo niekoľko typov mobilov so zvýšenou odolnosťou. Jedná sa väčšinou o unikátne kusy, alebo o doplnenie lídra medzi mobilnými produktami značky o zvýšenú odolnosť, ako sa to stalo v prípade Samsungu s uvedenním Samsung Galaxy S7 na trh.

 

porovnanie parametrov Samsung Galaxy S7

 

Miesto na trhu si však našli aj značky, ktoré sústredili svoj vývoj hlavne do odolných smartfónov a zamerali sa na zákazníkov, ktorí ich potrebujú nevyhnutne k svojej práci aj v nepriaznivých podmienkach prostredia. Príkladom je svetoznámy výrobca odolných telefónov CAT, alebo pôvodom český výrobca EVOLVEO.

Rada “S” odolných mobilných telefónov značky CAT je sériou mobilov, ktoré so zabudovaným dotykovým displejom dokážu fungovať aj v extrémnych poveternostných podmienkach.

 

porovnanie mobilov CAT S30 S40 S50 S60

 

Aligator R10 eXtremo

Lacnejšou alternatívou sú odolné mobilné telefóny Evolveo StrongPhone X v rôznych prevedeniach s dotykovým alebo obyčajným displejom.

 

porovnanie telefónov Evolveo StrongPhone X

 

Za zmienku stojí tiež značka ALIGATOR, ktorá ponúka cenovo dostupné varianty odolných telefónov. Aligator mobily so zvýšenou odolnosťou sú zaradené v triede outdoor.

porovnanie parametrov odolných smartfónov značky Aligator

 

Zaujímavé je porovnanie modelov odolných mobilov od viacerých výrobcov. Parametre sa v tejto triede výrazne líšia, čo charakterizuje dopyt rôznych typov používateľov a pokrytie množstva oblastí záujmu o odolné mobily.

porovnanie Samsung, Sony, Evolveo, Aligator

 

Životnosť odolných telefónov

Odolnosť smartfónov však nie je nekonečná. Naznačuje to aj nespočetné množstvo recenzií a videí, niekedy až kurióznych crash testov rôznych modelov odolných smartfónov, s cieľom zničiť zariadenie za každú cenu. Samozrejme, že podobné recenzie nemajú veľkú výpovednú hodnotu, pretože ani to najkvalitnejšie tvrdené sklo nevydrží úder golfovou palicou, kladivom či pád z 300 metrovej výšky. Výrobcovia garantujú odolnosť svojich produktov počas záručnej doby, kedy by mal smartfón vydržať podmienky garantované dokumentáciou. Vplyvom pôsobenia času a stárnutím materiálov použitých v odolných mobilných telefónoch, dochádza k postupnému degradovaniu vlastností zabezpečujúcich odolnosť. Výrazným faktorom je tiež pôsobenie vonkajšieho prostredia na používané zariadenia a teplotná nestálosť materiálov, kedy dochádza k ich rozpínaniu a sťahovaniu. Rozsah pracovných teplôt odolných smartfónov dosahuje častokrát hodnoty od -20 °C až do +50 °C. V spojení s ďalšími faktormi ako napr. dlhodobé používanie v prašnom prostredí, má za následok výrazné zhoršenie odolnosti aj za krátky čas používania.

3 reakcie na Sú odolné mobily naozaj odolné ?

  1. That is the precise weblog for anybody who wants to seek out out about this topic. You notice so much its nearly laborious to argue with you (not that I really would need…HaHa). You undoubtedly put a new spin on a subject thats been written about for years. Great stuff, simply nice!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.